09212047806

اتصال لوله های فولادی

روش های متفاوتی جهت اتصال لوله ها در تاسیسات ساختمانی برای گرفتن انشعاب ، تغییر دادن مسیر لوله ها و تغییر قطر لوله ها وجود دارد . یکی از این روش ها اتصال دادن لوله های فولادی است که در لوله کشی آب ساختمان کاربرد فراوان دارد .

انواع لوله های مورد استفاده جهت انتقال دادن آب

آب مصارف گوناگونی دارد . پخت و پز ، مصارف خوراکی ، شست و شو ، گرم و سرد کردن محیط و … و هر کدام از اینها نیازمند لوله کشی خاص به خود هستند . از حیث جنس لوله ها می شود به لوله های گالولنیزه ، فولادی ، پیسوار مسی و … اشاره کرد .

اتصال لوله های فولادی

اتصال لوله های فولادی

کاربرد لوله های فلزی

الف _ لوله های فولادی درز دار

جهت لوله کشی حرات مرکزی ، تهویه مطبوع ، لوله هایی که برای ارتباط مخزن گازوئیل و گاز رسانی ، مورد استفاده هستند .

ب لوله های فولادی سفید

لوله کشی آب ساختمان ، لوله کشی آب های سرد و گرم ، لوله کشی فاضلاب و … اتصال در این نوع لوله ها بصورت دنده ای می باشد .

پ لوله فولادی مانسمان

در تاسیسات فشار بالا و لوله کشی گاز مورد استفاده است . اتصال دادن این لوله ها بصورت جوشی انجام می شود .

ج لوله چدنی

این لوله ها به روش چدن ریخته گری ساخته می شوند و بر اساس کاربردی که قرار است داشته باشند آلیاژ ، طول لوله ، شکل لوله و طریقه اتصالشان تعیین می گردد .

محل استفاده این لوله ها در تاسیسات فاضلاب و آب رسانی شهری است  . ضخامت لوله های استفاده شده در تاسیسات فاضلاب بیشتر از لوله هایی است که برای آب رسانی شهری استفاده می گردند .

د لوله مسی

این لوله ها در تاسیسات سیستم های سرد کننده ، کویل های گرمایی و سرمایی ، و گاها در تاسیسات آب سرد و گرم استفاده می گردند . به دلیل وجود خواصی چون مقاومت بالای کششی و انبساط حرارتی زیاد ، می توان این لوله ها را با جداره ای نازک تولید نمود .

انواع لوله های مسی

اتصال لوله های فولادی

اتصال لوله های فولادی

نوع سخت و نوع نرم ، در سه دسته M L K  و در اقطار 6 الی 159 میلیمتر تولید می گردند .

لوله های غیر فلزی

عواملی چون خوردگی از خارج و داخل لوله ، وزن زیاد ، رسوب پذیری و غیر اقتصادی بودن لوله های فلزی ، موجب گشت تا متخصصان امر به فکر ساخت لوله هایی با جنس های دیگر باشند . از بین آنها لوله های پلیمری بیشتر مورد توجه واقع گشت .

جنس لوله های پلیمری

پلی بوتیلن ، پلی پروپیلن و پلی اتیلن

معایب لوله های پلیمری

نفوذ اکسیژن به سیستم شان ، ضرب انبساط بالا ، مقاومت کم مکانیکی ، مقاومت ناچیز در مقابل حریق ، قیمت اولیه زیاد و ضعف در قبال نور

موارد استفاده لوله های پلیمری

لوله کشی آب ساختمان ، لوله کشی آب گرم و سرد ، تاسیسات گرمایی کفی ، مصارف کشاورزی ، لوله کشی فاضلاب ، انتقال آب استخر و تصفیه خانه

مهمترین لوله پلیمری

لوله پلی اتیلن مشبک است . این نوع پرمصرف ترین نوع لوله است ، ولی معایبی نیز دارد ، مثلا مورد استفاده در تاسیسات ساختمانی نمی تواند باشد . جهت اصلاح نمودن ساختار این نوع به مشبک کردن آن روی آورده اند .