09212047806

انواع آب های جاری در ساختمان

انواع آب های جاری در ساختمان به سه دسته فاضلاب ها، آب های بهداشتی و آب های سیستم اطلاق می گردد که در زیر به صورت کلی به توضیح مشخصات آن ها و سایز لوله مورد استفاده برای آن ها می پردازیم.

  • فاضلاب ها

  1. فاضلاب سبک: به آبی اطلاق می شود که از خروجی تمام کفشورها، روشویی ها، سینک ها و بالکن های کوچک جاری می شود که سایز لوله فاضلاب استاندارد برای این نوع آب ها 63mm در نوع لوله پلیکا و 50mm در نوع پوش فیت می باشد.
  2. آب باران: به آبی اطلاق می شود که از نوزولات الهی و یا شستشو در محل های پشت بام ها و پارکینگها و حیاط ها و در بعضی موارد بالکن های بزرگ جاری می شود. سایز لوله فاضلاب استاندارد برای این نوع آب ها 90mm در نوع لوله پلیکا و 70mm در نوع پوش فیت می باشد.
  3. آب های سنگین: به آبی اطلاق می شود که دارای فضولات باشد و شامل توالت غربی، شرقی، بیده، گیبریت (وال هنگ) می باشد. سایز لوله فاضلاب استاندارد برای این نوع آب ها 110mm در پلیکا و پوش فیت می باشد.
  4. رایزر فاضلاب سبک و سنگین 125mm یا 160mm در هر دو نوع پلیکا و پوش فیت می باشد.
لوله فاضلاب سنگین

لوله فاضلاب سنگین

  • آب های سیستم

به آبی اطلاق می شود که وارد سیستم های حرارتی و برودتی ساختمان گردیده و جهت ساپورت تهویه مطبوع و یا گرمایشی و سرمایشی ساختمان در جریان می باشد. این آب بعد از ورود به سیستم غیر بهداشتی می باشد. لازم به ذکر است تمامی لوله های فلزی، PP و تلفیقی در این نوع سیستم قابل اجرا می باشند.

  • آب های بهداشتی

به آبی اطلاق می شود که در مصارف بهداشتی یا شرب در سیستم جاری باشد. در نحوه انتخاب لوله فقط در فلزی ها متفاوت است آن هم به دلیل غیر بهداشتی شدنش، چون بعد چند روز ماندگاری آب در لوله، رنگ آب شبیه شیر کاکائو می شود. در آب های بهداشتی تنها از لوله های گالوانیزه و استیل ضد زنگ در نوع لوله های فلزی استفاده می شود.