09212047806

انواع رادیاتور ، دستگاه های پخش كننده گرما

دستگاه هاي پخش كننده گرما وسايلي هستند كه از آنها براي جبران تلفات گرمايي ساختمان و گرم نگه داشتن محل مورد نظر استفاده مي شود. دراين دستگاه ها سيال گرم (آب گرم، آب داغ و يا بخار) جريان داشته و گرماي خود را از طريق سطح تبادل كننده گرما به محيط منتقل مي كنند. (انواع رادیاتور)

رادیاتور:

متداول ترین وسیله جهت گرمایش اتاق ها رادیاتور می باشد. که گرمای خود را از طریق تابش و جابه جایی طبیعی به هوای اتاق پس می دهد. هوای بالای رادیاتور به دلیل سبک شدن به طرف بالا حرکت می کند و هوای سرد اتاق جایگزین آن می شود که باعث کی چرخش طبیعی در جریان هوای اتاق شده و اتاق گرم می شود.

انواع رادیاتور

انواع رادیاتور

توضیح انواع رادیاتور گرمایي

1- رادیاتور پنلی:

رادیاتورهای پنلی به دلیل استفاده ازورق های فولادی در گروه رادیاتورهای فولادی قرار می گیرند.

رادیاتورهای پنلی مانند رادیاتورهای آلومینیومی روی دیوار نصب می شوند آب در سطح جلو و عقب جریان دارد و وجود فاصله بین دو سطح جلو و عقب با کی یا دو ردیف کنوکتور باعث جریان هوا از پایین به بالا در بین دو سطح شده و راندمان گرمایی آن افزایش میی ابد.

این رادیاتورها در مدل های گوناگون تولید می شوند. هر مدل براساس ارتفاع و طول رادیاتور معین می شود.

ارتفاع رادیاتور یکی از اعداد 700،600،500 و 400 میلی متر است و طول آنها هم یکی از مقادیر 80 ، 1000 ، 1200 ، 1400 ، 1600 ، 2000 ، 2200 ، 2400 ، 2600 میلی متر است. هریک ازمدل های رادیاتور ممکن است تک پنل،یک کنوکتور دو پنل، دو کنوکتور باشد.

رادیاتور پنلی

رادیاتور پنلی

مزایای این رادیاتور:
  • سطح تابش کینواخت
  • زیبایی و تناسب با اغلب طرح های دکوراتیو
  • امکان نصب از هر طرف رادیاتور
معایب اين رادیاتور:
  • در صورت سوراخ شدن بايد كل پنل تعويض شود.
  • امکان افزایش یا کاهش ظرفیت
  • گرمایي رادیاتور به پنل وجود ندارد.

2- رادیاتور پره ای:

اين رادیاتور از چند پره تشکیل شده که این پره ها بسته به نوع رادیاتور به سه روش:

الف  اتصال پرسی جوشی

ب  اتصال توسط مغزی چپ گرد و راست گرد

پ  بوش جا زدنی به کیدیگر متصل شده اند.

در نوع آلومینیومی از ترکیب تعداد پره، می توان توان گرمای مورد نظر متناسب با فضای مورد بحث را به دست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور، کی بلوک می گویند. در اکثر قریب به اتفاق موارد جنس رادیاتورهای پره ای از آلیاژهای آلومینیومی می باشد.

رادیاتور پره ای

رادیاتور پره ای (انواع رادیاتور)

برخی از ویژگی ها (و به خصوص مزایای) رادیاتورهای پره ای آلومینیومی به شرح ذیل می باشد:
  • امکان کاهش یا افزایش پره و در نتیجه امکان افزایش بار گرمای بلوک رادیاتور؛
  • امکان تعویض پره های آسیب دیده؛
  • مقاومت بيشتر آلومينيوم نسبت به فولاد (رادیاتورهای پنلی) در مقابل زنگ زدگی.

3- رادیاتور قرنیزی:

سیستم گرمایش قرنیزی جایگزین قرنیزهای متداول به کار رفته در ساختمان ها اعم از مسکونی و اداری و حتی تجاری شده و با ظاهر و ابعادی در حد قرنیز کاربری گرمایشی را نیز به قرنیز اضافه می نماید. عدم جاگيري و اشغال فضاي محيط و اتاق و تأثير نداشتن آن در چيدمان و دكوراسيون محيط داخلي و عدم نياز به قرنيز كاري محيط داخلي و اتاق ها از مزایای آن است.

در رادیاتور قرنیزی پوسته ای آلومینیومی شبیه به قرنیز تولید می گردد و با توجه به قابلیت شکل پذیری پوشش رنگ مقاومت و سختی آلومینیوم این امکان را به وجود می آورد که کی رادیاتور طولی در پشت این پوسته قرار گیرد که جنس لوله ها هم مانند پوسته از آلومینیوم است.

رادیاتور قرنیزی

رادیاتور قرنیزی (انواع رادیاتور)

4- رادیاتور لوله ای :

این رادیاتور ساده ترین نوع رادیاتور می باشد که از لوله گالوانیزه یا سیاه به اندازه های مختلف ساخته می شوند وممکن است به صورت لوله های مارپیچ یا به طور موازی(عمودی یا افقی) که در دوطرف به دو لوله قطور متصل شده باشند،آب گرم از کی طرف وارد وپس از تبادل گرما از طرف دیگر خارج می شود. ازاین رادیاتورها برای گرم کردن بعضی نقاط کم اهمیت مثل انباری یا گلخانه استفاده می شود برای اینکه سطوح گرمايي این رادیاتور را افزایش دهند اطراف لوله ها را به تیغه هایی (پره هایی) متصل می کنند.

رادیاتور لوله ای

رادیاتور لوله ای

5- رادیاتور حوله ای:

رادیاتورهای حوله ای دارای شکل خاصی هستند که برای خشک کردن حوله و لباس در حمام یا در کنار استخرها و سایر نقاطی که طراح صلاح بداند مورد استفاده قرار می گیرند.

رادیاتور حوله ای

رادیاتور حوله ای