09212047806

انواع لوله در لوله کشی آب و فاضلاب

لوله های مورد استفاده در لوله کشی و سیستم های آب رسانی و فاضلاب را می توان در چهار گروه دسته بندی نمود : لوله های پنج لایه ، لوله های گالوانیزه ، لوله های پلاستیکی و لوله های چدنی . معیار این تقسیم بندی ها از روی جنس ، کاربرد و چگونگی اتصالات آنها است .

لوله گالوانیزه که خود به دو دسته تقسیم می شوند :

لوله های فولادی گالوانیزه

که سبک تر و براق تر از نوع آهنی آن هستند . کاربرد اصلی آنها برای تهویه است ولی گاها در تخلیه فاضلاب نیز مورد استفاده قرار می گیرند . در هنگام تولید پس از قالب گیری و جوشکاری درز آنها ، اندود کاری گالوانیزه می شوند تا در مقابل زنگ زدگی و اسید ها مقاوم باشند . طول هر شاخه آن شش متر است . از هر دو سمت دنده خورده اند و از شش تا هشت اینچ تولید می شوند . نحوه اتصالشان به یکدیگر توسط دنده پیچی است که خوب آب بندی شده اند . این خصوصیات در مورد دسته دوم نیز صدق می کند .

لوله های آهنی گالوانیزه

از آهن سفید نورد شده تولید می شوند که توسط دستگاه درز جوش ، جوشکاری شده اند . پس از آن لوله ها را در روی مذاب فرو برده و اصطلاحا آب بندی می شوند . تیرگی و خاکستری بودن ظاهرشان آنها را براحی از نوع اول قابل تشخیص می سازد .

اتصال هر نوع لوله گالوانیزه توسط جوشکاری ممنوع است چرا که از سوختن روکش آنها ، دود سفیدی تولید می شود که موجب مسمومیت شدید و مشکلات تنفسی خواهد شد .

لوله چدنی

از چدن ریخته گری شده ساخته می شوند و در شکل ها و اندازه های گوناگون موجود هستند . کاربرد بیشتر آنها در لوله کشی فاضلاب است که به دو دسته تقسیم می شوند : سرتوپی و دو سر تخت .

لوله چدنی

لوله چدنی

از مزایای این لوله ها می توان مقاومت ، درصد کمتر فرسودگی به نسبت لوله های فلزی و قیمت ارزان تر را نام برد .

از معایب آن نیز می توان به نصب مشکل تر ، زنگ زدگی بیشتر و وزن زیاد آنها اشاره کرد .

لوله های چدنی سرتخت تحمل فشارشان بیشتر از نوع توپی دار است و وزن و ضخامت کمتر آنها باعث شده است کاربرد بیشتری داشته باشند .

لوله پنج لایه

فرسودگی و خوردگی زودهنگام یکی از بزرگترین مشکلات در امر تاسیسات و لوله کشی آب و فاضلاب بوده است . مشکلی که جنس آلیاژ ها تاثیر چندانی در آن نداشته اند . مثلا فلز که دچار خوردگی می شد و پلاستیک که در مقابل نفوذ اکسیژن یا ضریب انبساط ناتوان جلوه می کرد . پس تکنولوژی به کمک این مشکل آمد و با ترکیب لوله های پلیمری و آلومینیومی و مقداری چسب مخصوص مشکل را تا حد قابل قبولی رفع کرد . عمر این نوع تا صد سال برآورد شده است.

لوله های پنج لایه

لوله پنج لایه

از مزایای لوله های پنج لایه میتوان به ضریب ناچیز انبساط ، دوام در مقابل ضربه ، زیبایی ظاهری و عدم نفوذ اکسیژن به داخل آن اشاره کرد .