09212047806

تجهیزات لوله کشی

لوله کشی ساختمان اعم از لوله کشی آب ساختمان یا لوله کشی فاضلاب ، نیازمند تجهیزاتی خاص به خودش است تا لوله کش بتواند با استفاده از آنها به بهترین نحو ممکن و با صرف وقت کمتر کار را به اتمام برساند .

لوله کشی

نکته

ابزارآلاتی که در لوله کشی آب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند ، بسته به جنس آنها در انواع مختلف تولید می شوند . در هنگام خرید تهیه مرغوب ترین آنها پیشنهاد می گردد . دلایل استفاده از ابزارآلات خوب به شرح زیر است :

الف – موجب سهولت در کار لوله کش می شود .

ب – در سرعت امر لوله کشی تاثیر بسیاری دارند .

ج – بدون آسیب رساندن به لوله ها می توان کار را به اتمام رساند .

لوله کشی

انتخاب تجهیزات

بستگی به کیفیت ، جنس و مقدار آسیب پذیری لوله ای دارد که قصد استفاده از آن را داریم .

استاندارد

استاندارد بودن تجهیزات بشدت توصیه می گردد ، چرا که غیر استاندارد بودن هر کدام از ابزار ها می تواند در مختل شدن کارایی لوله ها تاثیر بگذارد و لوله کشی را به تاخیر انداخته و یا موجب تکرار شدن برخی عملیات ها شود تا مشکل رفع گردد .

تجهیزات مورد نیاز

تجهیزات مورد استفاده در لوله کشی بسته به نوع لوله و حجم کار می تواند متفاوت باشد . به تعدادی از آنها در زیر اشاره می شود .

پرس لوله پنج لایه

اتصالات مختلفی برای این نوع لوله ها وجود دارد که این روش رایج ترین آنها است . برای این کار از ابزار خاصی به اسم پرس لوله پنج لایه استفاده می شود که جهت آب بندی کردن اتصالات لوله ها است . به دلیل سادگی در اجرا برای پروژه هایی که حجم کاری بالایی دارند بسیار مناسب است . اطلاع کامل از ابعاد و اندازه ها در این روش بسیار اهمیت دارد ، چرا که بعد از آب بندی کردن اگر مشکلی پیش بیاید امکان باز شدن نقطه اتصال ممکن نیست و باید به فکر ایجاد اتصالی جدید در محل قبلی بود .

متر

از ابتدایی ترین موارد مورد نیاز است که جهت اندازه گیری و یا انتقال اندازه استفاده می گردد . از نظر جنس ساخت انواع گوناگونی دارد مانند : چوبی ، فلزی ، چرمی و پلاستیکی . نوع فلزی آن مورد توجه تر است ، چرا که دقت بالایی دارد و آسیب پذیری آن به نسبت بقیه کمتر است .

گیره لوله

جهت انجام عملیات هایی چون حدیده کاری و یا دنده کردن لوله ها و بریدن آنها ، ثابت بودن لوله ها در محل و مانع شدن از حرکات دورانی و خطی آنها قابل توجه است . علاوه بر مسایل فوق آسیب نرساندن به جداره خارجی لوله ها نیز مد نظر است که تمامی موارد با استفاده از گیره لوله یا لوله گیر ممکن می گردد .

نحوه کار

فک های موجود در گیره ها از 4 نقطه با لوله درگیر شده و مانع از حرکت آن می شوند . نوع دیگری از گیره در بازار موجود است که تنها از دو سمت با لوله درگیر شده و پس از اتمام کار شاهد لهیدگی در محل تماس خواهیم بود . نوع اول پیشنهاد می شود .

لوله کشی

انواع گیره لوله

الف – گیره لوله صحرایی

ب – گیره لوله رومیزی

ج – گیره لوله زنجیری

برقو

در حین عملیات برش کاری لوله ها هنگام لوله کشی آب ساختمان شاهد تنگ شدن قطر داخلی آنها خواهیم بود که در نهایت موجب افت فشار در لوله ها می گردد . پس باید به نحوی لوله تنگ شده را به قطر اولیه خودش نزدیک کرد تا در هنگام اتصال به لوله های دیگر اصطلاحا هم قطر شوند . برای این کار از برقو استفاده می شود .