09212047806

دستمزد لوله کشی ساختمان و تعرفه لوله کشی آب و فاضلاب

دستمزد لوله کشی با توجه به متراژ کار، نوع اجرا لوله کشی (زیرسقفی، کف خواب و روی کار) جنس و سایز لوله، پیچیدگی کار (در کارهای خیلی کوچک)، نوع ساختمان (مسکونی، تجاری، بیمارستان و غیره)، منطقه شهری و موارد دیگر به چند روش محاسبه می گردد.

1- متراژ کار

 • متراژهای کوچک: در مواردی که مجموع متراژ کل کار کمتر از 1500 متر مربع است، دستمرد لوله کشی را برای هر واحد اعلام می کنند. به طور مثال یک آپارتمان شامل 10 واحد با متراژ هر واحد 100 متر مربع، هر واحد را بسته به دیگر شرایط از 1 میلیون و دویست هزار تومان تا 3 میلیون توامن اجرا می گردد. توجه داشته باشید که اجرت نصب شیرآلات و کابینت روشویی و کابین دوش و غیره در این دستمزد نیست و می بایست به صورت جداگانه محاسبه شود.
 • متراژ متوسط: در متراژ بین 1500 متر تا 3500 متر، هزینه لوله کشی گاهی واحد به واحد تعیین می گردد مانند گزینه 1 و گاهی لوله کش کل کار را به صورت پیمانکاری و مناقصه برداشته و یک قیمت کل اعلام می کند، مانند گزینه 3. در مواردی که دستمزد لوله کشی به صورت متری باشد مطابق جدول زیر عمل می شود. لازم به ذکر است که در مواردی که لوله کشی به صورت متری برداشته شود اجرای هر ساپورت (با توجه به نوع و شکل آن) و بست به صورت جداگانه تعیین قیمت می گردد.
دستمزد لوله کشی

دستمزد لوله کشی

 • متراژ بزرگ: در برج ها و مجتمع های بزرگ مسکونی به منظور اجرای کار لوله کشی می بایست یک مجری حقوقی انتخاب نمود که از طرف وزارت راه و شهرسازی صلاحیت آن اعلام شده باشد.

مجری لوله کشی متراژ کار لوله آب بهداشتی، آب گرمایش و فاضلاب را برای یک واحد نمونه محاسبه کرده و قیمت کل رابه دست می آورد، سپس این قیمت را در پاکت مناقصه اعلام می نماید.

2- نوع اجرای لوله کشی:

 • لوله کشی زیر سقفی: در این نوع لوله کشی که بهترین نوع لوله کشی و استاندارد می باشد، لوله ها از زیر سقف یا از درون سقف کاذب عبور می کنند. در این نوع کار می بایست برای مسیر لوله در زیر سقف ساپورت و قفسه بندی اجرا گردد و به همین علت اجرت کار لوله کشی افزایش می یابد.
 • لول کشی کف خواب (یا دفنی): این نوع لوله کشی قبل از کف سازی، در کف اجرا می گردد و بعد از آن در کف آپارتمان دفن می گردد. متاسفانه با دفن لوله و اتصالات خوردگی لوله ایجاد می شود و به علت انبساط و انقباظ لوله به لوله و کف سازی تنش وارد می شود و باعث صدمه به هر دو می شود. این نوع لوله کشی اجرت کمتری دارد زیرا کار کردن آن خیلی راحت تر می باشد.
 • لوله کشی روی کار: در مواردی که لوله کشی زیر کار فاقد اطمینان باشد و عمر خود را کرده باشد، از لوله کشی رو کار استفاده می گردد.

توجه داشته باشید که هزینه و دستمزد لوله کشی به موارد زیادی بستگی دارد و می بایست کار را از نزدیک ارزیابی نمود.

به طور کلی دستمزد لوله کشی آپارتمان های:

 1.  زیر 100 متر از 800 هزار تومان تا 3 میلیون تومان
 2. 100 تا 200 متر از 1200 تا 5 میلیون تومان
 3. 200 تا 300 متر 2 میلیون تومان به بالا

 

مشاهده نظرات

 • علوی
 • علوی