09212047806

سیستم گرمایش از کف به وسیله پکیج

سیستم گرمایش از کف به وسیله پکیج

در هر بنایی شاهد انواع و اقسام ابزارآلات و امکانات جهت تامین آسایش هستیم . مانند پکیج ، بخاری برقی ، آبگرمکن و … اما وقتی صحبت از تامین گرمای بنا مطرح بشود انتخاب ها بسیار محدود تر خواهند بود . تا جایی که اکثرا بر این مورد متفق القول هستند که برای تامین گرمای ساختمان ، گرمایش از کف از بسیاری جهات بهتر است . سیستمی که بطور گسترده در اروپا و آسیا مورد توجه بوده است و به آن سیستم تابشی هم گفته می شود . زمان راه اندازی این سیستم موقع ساخت بنا یا انجام عملیات نو سازی است که در کف ساختمان به اجرا در می آید  . هدف از اجرای این سیستم برطرف شدن مشکل گرمایشی ساختمان است .

 

سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف

روش های گرم کردن کف زمین با پکیج

می توان توسط پکیج یا بخاری بنایی را گرم کرد . اما همواره مشکل سرمای ساطع شده از کف را باید به جان خرید . برای حل این معضل باید به روشهای معقول این کار را انجام داد . به چند روش مختلف می توان گرمایش از کف زمین را مهیا کرد . برای مثال استفاده از دو عنصر برق و آب ، که آب بیشتر مورد پیشنهاد واقع می شود ، به دلیل اینکه بصرفه تر از برق خواهد بود . در گذشته تامین چنین نیرویی در کف ، مشکلات بسیاری به همراه داشت اما امروزه با استفاده از لوله های چند لایه و مدرن ، سیستم های کنترلر موجود در بازار و راندمان بالای دیگ های بخار دست یافتن به این هدف آسان شده است .

روش اجرا

کف زمین در این روش از طریق لوله های مخصوص به این کار پوشانیده شده و سپس روی آنها را به وسیله بتن می پوشانند . با گردش مدام آب گرم در لوله ها که از طریق پمپ حرارتی به کف انتقال داده می شود ، تامین حرارت کف اتفاق می افتد . این حرارت که اصطلاحا بصورت تابشی گرما را به اطراف منتقل می کند محیط را گرم می کند . بر اساس آزمایشات صورت گرفته ، مقبول ترین درجه برای محیط باید بین 19 الی 29 درجه سانتیگراد باشد و همچنین درجه هوای در محدوده نیز مابین 20 الی 24 درجه سانتیگراد مطلوب است .

آماده سازی سطح

نصب و اجرای سیستم گرمایش از کف به دو نوع مختلف صورت می پذیرد : چوبی و بتنی .
بدلیل آنکه در کف سازی بتنی سطح رویین بتن موجب می شود که حرارت بطور یکسان پخش بشود اما در نوع چوبی به دلیل خاصیت عایق بودن حرارت کمتری جریان می یابد ، پس نوع بتنی همواره بیشتر ترجیح داده می شود .
پس از آماده سازی سطح ، رویه آن توسط لایه ای از پشم پلی یورتان ، یا فوم های مخصوص پوشانیده می شود . بعد لوله کشی اجرا می شود که توسط لوله های مخصوص و بست های مخصوص به آن است . پس از لوله کشی روی آنها توسط بتن یا چوب پوشانده می شود .

 

آماده سازی سطح

آماده سازی سطح

لوله مورد استفاده

لوله مورد استفاده ، لوله پنج لایه است که بدلایل زیر مورد توجه در این کار واقع می شود :
نفوذ اکسیژن به این لوله ها ممکن نیست ، عمر این لوله ها بسیار زیاد است ، در مقابل شوک های لحظه ای دما مقاومت بالایی دارند و ضریب افزایش طولی آنها بسیار کم است .

انواع کلکتورها

از دو نوع کلکتور می توان در این سیستم بهره برد . معمولی و ترموستات دار .
در نوع معمولی آن از شیر دستی  که درون جعبه کلکتور موجود است برای کنترل دما استفاده می شود ، مانند کنترل کردن پکیج .
ولی در نوع ترموستات دار آن طبق عملکرد خودکار آن است که تنظیم دما صورت می پذیرد .

انواع کلکتورها

انواع کلکتورها