09212047806

عایق کاری لوله کشی آب گرم مصرفی و آب گرم سیستم

لوله كشي توزيع آب گرم مصرفي، به منظور كاهش اتلاف انرژي، بايد برابر الزامات مقرر شده در اين قسمت عايق شوند. (عایق کاری لوله کشی)

حداقل ضخامت عايق لوله هاي آب گرم مصرفی باید مطابق جدول زیر باشد.

عایق کاری لوله کشی آب گرم مصرفی

عایق کاری لوله کشی آب گرم مصرفی

 طبق مبحث چهاردهم مقررات ملی ساختمان، کلیه لوله های مورد استفاده در سیستم های گرمایش و سرمایش باید بر اساس مقادیر مشخص شده در جدول زیر، عایق کاری حرارتی شوند. برای تضمین حداقل ضخامت مفیدعایق حرارتی، استفاده از عایق های حرارتی پیش ساخته توصیه می شود.

عایق کاری لوله کشی سیستم گرمایشی

عایق کاری لوله کشی سیستم گرمایشی

انواع عایق های حرارتی (عایق کاری لوله کشی):

  • عایق های پشم شیشه و پشم سنگ: در مقابل حرارت مقاومت خوبی ندارند،بنابراین زمانی که رطوبت هوا زیاد می شود با مشکل مواجه می شوند.
  • عایق های پلی اتیلنی بوده و در اصلاح به فوم سفید معروف هستند که اگرچه در مقابل سرما مقاومت خوبی دارند ولی فاقد خاصیت انعطاف پذیری بوده و در مقابل گرما مقاوم نیستند.
  • نسل جدید عایق ها ، عایق های الاستومری  سلول بسته هستند که با قیمت مناسب در بازار ایران عرضه می شوند.

این عایق ها به دلیل دارا بودن سلول های بسیار ریز کنار هم که هوا در آن قرار دارد و نوع آرایش میکروسکوپی آنها، باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می شود.

آنها دمای منهای 70 درجه تا 120 درجه سانتی گراد را کنترل می کنند.ضمن اینکه رطوبت یا بخار آب به هیچ عنوان در آنها نفوذ نمی کند.

به همین دلیل از زنگ زدگی و پوسیدگی عایق ها جلوگیری می شود و نیاز به تغییر و تعویض ندارند.

عایق های الاستومری بر روی لوله های آب گرم و سرد،کانال هوا و مخازن،چیلرها، برج های خنک کننده نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد بالایی دارند.

همچنین برای نصب در کف،سقف و دیوار ساختمان به کار می روند.

البته در مقایسه با عایق های پشم شیشه به هزینه بیشتری نیاز دارند بنابراین مشتریان و مالکان ساختمان ها سعی می کنند از فوم های پلی استایرن استفاده کنند که برای بسته بندی دور یخچال، تلویزیون و سایر لوازم الکترونیکی به کار می روند.

عایق الاستومری لوله‌ای:

عایق الاستومری لوله‌ای بصورت عایق الاستومری لوله‌ای ساده ،عایق الاستومری لوله‌ای با روکش آلومینیوم و عایق الاستومری لوله‌ای با روکش پروتکت بلک و سیلور عرضه می‌گردد که نوع ساده آن جهت عایقکاری در فضاهای بسته و نوع با روکش آلومینیوم در ضخامت‌های مختلف برای استفاده در محیط های باز بکار گرفته می‌شود.

مناسب ترین حالت عایق کاری ساختمان زمانی است که لوله های تاسیساتی کار گذاشته شده و ساختمان در مرحله نازک کاری باشد.

در این صورت همزمان باید همه بخش های ساختمان شامل سقف،کف و دیوار و لوله های تاسیساتی را عایق کرد.البته این موضوع قبل از هر چیز به میزان هزینه ها و توان مالی مردم بستگی دارد و اولویت با جاهایی است که اتلاف انرژی بیشتری دارند.

عایق های توکار چون داخل دیوار هستند و تماسی با اجسام بیرون ندارند نیازمند نگهداری و تعمیر نیستند و حداقل 20 سال عمر می کنند،ولی برای عایق های روکار مانند لوله های موتورخانه،اگر در معرض آسیب باشند می توان آنها را تعویض کرد.

به طور طبیعی عایق هایی که از جنس EPDM باشند،مناسب تر هستند چون مقاومت آنها نسبت به بقیه بیشتر است.دامنه حرارتی این عایق ها منفی 200 تا مثبت 120سانتی گراد است.

شناسایی عایق:

یکی از راه های شناسایی عایق ها این است که آنها را داخل مایکروویو قرار دهیم.مایکروویو اجناس مثل خودش که ساختار مولکولی قطبی داشته باشد را داغ می کند.

از آنجا که عایق های EPDM دارای ساختار مولکولی غیر قطبی هستند،بنابراین داغ نمی شوند و در مقابل اشعه مقاوم هستند.

در ساختمان های بلند مرتبه معمولاً عایق حرارتی برای سقف و کف استفاده نمی شود و فقط برای دیوارهای خارجی کاربرد دارد.

برخی از عایق ها کاربرد چندگانه دارند یعنی هم عایق صوت و هم عایق حرارت هستند و معمولاً از متریال هایی استفاده می شود که چندکاره باشند.

به طور کلی،عایق کاری حرارتی محاسبات دارد؛ همان طور که مقررات ملی ساختمان چک لیست دارد و با توجه به اختلاف دیوارهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاهده نظرات