09212047806

لوله پلی پرو پیلن یا همان لوله PP (لوله سبز)

شرکت سبز گستران شیراز اولین شرکت ایرانی بود که لوله پلی پرو پیلن (لوله سبز) را که به شکل سبز بود وارد ایران کرد.

این لوله با استفاده از اتوی مخصوص به یکدیگر اتصال داده می شود. بهتر است از این لوله برای لوله کشی آب گرم مخصوصا در زیر کار استفاده نشود زیرا لوله در مجاورت گرما منبسط شده و تغییر شکل می دهد و هم خود لوله آسیب می بیند و هم به کف محل نصب آسیب می رساند.

ntw-2400-5

سایز لوله سبز در جدول زیر نمایش داده شده است.

سایز لوله پلی پرو پیلن

سایز لوله پلی پرو پیلن


لوله و اتصالات سبز یا سفید (پلی پروپیلن)

لوله های سبز یا سفید را به اسم لوله های پلی پروپیلن، لوله تک لایه و لوله PP هم می شناسند. در اوایل تولید این لوله آنها به دارای رنگ سبز بودند و با این رنگ در بازار ارائه می شدند اما با گذشت زمان و بررسی این لوله کارخانجات سازنده آنها متوجه شدند که رنگ سبز در آنها سبب تغییر رنگ و مزه آب آشامیدنی می شوند. به همین دلیل است که امروزه به جای رنگ سبز، رنگ سفید آنها در بازار وجود دارد تا باعث تغییر رنگ و مزه آب نشود.

لوله سبز

لوله سبز

مشخصات لوله سبز یا سفید (پلی پروپیلن)

به دلیل ساختار مواد اولیه این لوله ها در آنها هیچ ماده زیستی به وجود نمی آید. به همین علت این لوله ها از مشخصاتی مانند مقاوم در برابر زنگ زدگی و بدون تغییر در مزه و رنگ سیال هستند. این لوله ها تا هنگامی که در شرایط دمایی ۲۰ درجه سانتی گراد و فشار ۲۵ اتمسفر بکاربرده شوند دوام آنها تا ۵۰ سال خواهد بود. این لوله ها قابلیت استفاده در دماهای ۲۱- تا ۹۵+ درجه سانتی گراد را نیز دارند.

مزایای لوله سبز یا سفید (پلی پروپیلن)

  • این لوله های سفید رنگ دارای ویژگی هایی مانند مقاوم خوب در مقابل مواد شیمیایی، مقاوم در مقابل ضربات، عدم پوسیده شدن، عدم زنگ زدگی، عدم نفوذپذیری پرتو ماورا بنفش هستند و همچنین در آنها به هیچ عنوان شاهد جلبک نخواهیم بود.
  • این لوله ها دیواره داخلی صافی دارند، سبب تغییر رنگ و بو آب آشامیدنی نمی شوند، عایق صدا و حرارت هستند، در هنگام نصب باعث می شوند زمانی زیادی برای نصب آنها صرف نمی شود و از کمترین تلفات برخوردارند.
  • لوله های پلی پروپیلن یا لوله های سبز یا سفید می توانند در گستره دمایی ۲۰ درجه سانتیگراد و فشار ۲۰ بار  و همچنین در دما ۸۵ درجه سانتیگراد و فشار ۱۰بار بکار برده شوند.

ولی این لوله ها معایبی نیز دارند. معایب آن ها به شرح زیر می باشد:

  •  نسبت به لوله های فلزی در مقابل نیروهای ناگهانی آسیب پذیرترند.
  •  در دمای بالا انبساط طولی زیادی خواهند داشت.
  • ساختمان مولکولی پیچیده ای دارند و هنوز شناخت کافی از آنها در زمان های طولانی و تحت بارهای حرارتی متغیر وجود ندارد.
  • ممکن است طعم و بوی آب آشامیدنی را کمی تغییر دهند

کاربرد لوله های سبز یا سفید (پلی پروپیلن)

این لوله ها در ساخت و ساز انواع ساختمانها، لوله کشی حرارتی ساختمانها، صنایع غذایی، خطوط هوای متراکم، صنعت کشتی سازی، هتلها، بیمارستانها و برای لوله های فاضلاب صنعتی، اسیدی و بازی بکار برده می شوند.

برچسب‌ها