09212047806

لوله فاضلاب مسدود شده و روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب ، با توجه به شدت گرفتگی و نوع لوله های مورد استفاده در آن، از روش های زیر استفاده می شود:

  1. استفاده از تلمبه لاستیکی
  2. استفاده از فشار آب
  3. استفاده از مواد حلال
  4. استفاده از دستگاه تراکم هوا
  5. استفاده از فنرهای لوله بازکنی
گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب

استفاده از فنرهای لوله بازکنی در لوله فاضلاب:

از فنرهای لوله بازکنی برای بیشتر لوله های فاضلاب مسدود شده استفاده می شود.

این فنرها به خاطر انعطاف پذیری و امکان عبور از پیچ و خم های لوله های فاضلاب بهترین وسیله جهت باز کردن لوله فاضلاب می باشد.

فنرها را در متراژها و قطرهای متفاوت تولید و به بازار عرضه می کنند.

کارخانه های سازنده فنرهای لوله بازکنی برای از بین بردن موانع گوناگون داخل شده در درون لوله فاضلاب، چنگک های مختلف را طراحی نموده اند که با توجه به نوع گرفتگی لوله و شیئی که داخل لوله قرارگرفته است از آن چنگک استفاده می کنند.

هدایت فنر به درون لوله فاضلاب به دو صورت دستی و برقی انجام می گیرد.

از فنرهای دستی که دارای دستگیره ای به شکل z می باشند برای بازکردن لوله فاضلاب دارای مسیرهای کوتاه و گرفتگی جزئی استفاده می شود (طول فنرهای دستی معمولاً 3 تا 6 متر است).

نحوه استفاده از فنرهای دستی بدین شکل است که:

پس از باز کردن فنر از قرقره مخصوص جمع کردن فنر و پس از متصل کردن چنگک مخصوص به سر فنر آن را به داخل لوله هدایت کرده و آن را برای عبور از پیچ ها هل می دهند.

پس از برخورد با مانع یا گیر کردن فنر در پیچ ها، فنر را کاملاً باز و کشیده نگه می دارند و در ادامه پس از گرفتن دستگیره فنر، آن را شروع به گرداندن به وسیله دست می نمایند.

با گرداندن دستگیره، فنر شروع به پیش روی و پیچیدن مانع به دور خود می نماید.

با از بین رفتن مانع (خرد شدن) و یا پیچیدن آن به دور خود، لوله مسدود شده باز شده و فنر را بیرون می کشند.

معمولاً در موقع استفاده از فنرهای دستی، عمل باز کردن لوله توسط دو نفر انجام می شود.

برای باز کردن لوله های فاضلاب در مسیرهای طولانی که دچار گرفتگی کلی شده اند:

از فنرهای بلند استفاده می شود و برای به گردش درآوردن و انتقال فنر به داخل لولهٔ فاضلاب از الکتروموتورهای مخصوصی استفاده می شود.

فنر زنی لوله فاضلاب

فنر زنی لوله فاضلاب

این وسیله مجهز به یک موتور گردنده تک فاز است که با دور آهسته گردش می کند، این الکتروموتور دارای یک کلید چپ گرد و راست گرد نمودن الکتروموتور جهت پیش روی (داخل شدن) و پس روی (خارج شدن) می باشد.

برای جمع کردن فنر، بعضی از الکتروموتورها دارای یک قرقره مخصوص هستند که فنر به دور آن پیچیده شده است.

فنر در زمان کار همراه با چرخش و پیش روی از قرقره باز می شود و در زمان پس روی از لوله خارج شده و به دور قرقره جمع می گردد.

لازم به ذکر است که در موقع استفاده از فنرهای دستی و برقی، برای جلوگیری از آسیب دیدن دست ها، حتما باید از دستکش چرمی مخصوص استفاده نمود.

نحوه کار با فنرهای برقی به این صورت است که:

پس از اتصال دوشاخه کابل برق دستگاه به پریز برق و بستن چنگک مناسب به سر فنر، فنر را تا جایی که به راحتی در درون لوله پیش روی کند با دست هدایت کرده و سپس کلید دستگاه را در حالت پیش روی قرار می دهند.

بعد از روشن شدن الکتروموتور برای جلوگیری از خارج شدن فنر و پیچیدگی آن، فنر را به وسیله دستکش به داخل لوله هدایت می کنند و با دست چپ اهرم حرکت دهنده فنر (رو به جلو) را فشار می دهند.

با این عمل فنر شروع به گردش و حرکت روبه جلو می نماید که پس از مدت کوتاهی چنگک متصل به فنر، شی خارجی را خُرد کرده و یا به دور خود می پیچد.

با این عمل مسیر لوله مسدود شده باز می شود. ضمنا هم زمان با گردش فنر یک شیلنگ متصل به شیر آب را درون مجرای فاضلاب قرار می دهند.

پس از باز کردن شیر آب، فنرعمل لایروبی و تراشیدن جرم های جداره لوله را انجام می دهد و آب خارج شده از شیلنگ عمل شست وشوی جداره لوله ها و هدایت جرم ها را به درون چاه انجام می دهد.

تذکر1:

گاهی مشاهده می شود که بعضی به جای استفاده از الکتروموتورگردنده فنر از یک دریل معمولی برای گرداندن و هدایت فنر به داخل لوله استفاده می کنند. به خاطر دارا بودن سرعت زیاد دریل های معمولی، این عمل فوق العاده خطرناک بوده و در مدت زمان کوتاهی ضمن خراب شدن فنر (پیچیدگی)، فنر به دور دست های فرد استفاده کننده پیچیده و به او آسیب می رساند.

تذکر 2:

در صورتى که گرفتگى لوله فاضلاب مربوط به ناودان پشت بام باشد، و براى باز کردن آن از فنر برقى استفاده گردد، در صورت باز نشدن انسداد لوله ناودان و قیراندود شدن سر فنر، باید مسیر ناودان را ابتدا با نفت شست و شو نمود و پس از رفع گرفتگى به وسیله آب مجراى لوله ناودان را شست و شو داد.