09212047806

لوله های مورد استفاده در لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان با انواع لوله های پلاستیکی و فلزی و تلفیقی انجام می گردد. در تاسیسات ساختمان چندین نوع سیال از لوله ها عبور می کند و بسته به نوع سیال مربوطه جنس لوله را انتخاب می کنیم. در زیر کاربرد بعضی از لوله ها را و جنس آنها را شرح می دهیم.

آب سرد ساختمان:

لوله تلفیقی (5 لایه)

لوله تلفیقی (5 لایه)

 

لوله کشی آب و فاضلاب با لوله گالوانیزه

لوله کشی آب و فاضلاب با لوله گالوانیزه

آب گرم مصرفی یا بهداشتی:

 • لوله گالوانیزه
 • لوله مسی
 • لوله تلفیقی
 • لوله پلی پرو پیلن (البته طبق مبحث 15 ویرایش سال 1396، از این لوله از سال 1397 به بعد دیگر نمی توان برای آب گرم استاده نمود)

آب گرمایش یا آب سیستم گرمایش:

 • لوله گالوانیزه
 • لوله فولادی سیاه بدون درز
 • لوله فولادی سیاه درز دار
 • لوله مسی
 • لوله تلفیقی

آب فاضلاب سنگین و سبک:

 • لوله U-PVC: این لوله با نام پلیکا شناخته می شود و به صورت اتصال نری و مادگی به کمک چسب به متصل می شود.
 • لوله پوشفیت: این لوله از جنس پلی پروپیلن می باشد و به صورت نری و مادگی و به کمک رینگ داخل سوکت آب بند می شود.
 • لوله پلی اتیلن: به علت نوع اتصال لب به لب و سخت بودن اتصال آن، استفاده آن در فاضلاب اصلا موفق نبود.
 • لوله چدنی: تقریبا منسوخ شده است

لوله کشی آتشنشانی آتشنشانی:

 • لوله گالوانیزه
 • لوله فولادی سیاه درز دار

لوله کشی گاز:

 • لوله فولادی سیاه بدون درز

لوله گازهای مبرد سرمایش:

 • لوله مسی
 • لوله فولادی سیاه بدون درز

توضیحات بیشتر در رابطه با لوله کشی آب و فاضلاب:

سیستم لوله کشی آب سرد و گرم باید به شیوه موازی و عمود انجام شود و بین لوله ها فاصله کافی برای عایق کاری وجود داشته باشد. مسیر سیستم لوله کشی ساختمان باید بدون پیچ و خم بوده و قابلیت سهولت دسترسی برای مواقع اضطراری و تعمیرات در نظر گرفته شود.

همه لوله های افقی ساختمان باید دارای شیب یکنواخت باشد. در نظر داشته باشید که در ساختمان های دارای موتورخانه، شیب لوله ها در کانال کف به سمت موتورخانه تنظیم شود.

حتما در مسیر ورودی لوله ها به داخل ساختمان و مجتمع های مسکونی، شیر فلکه تخلیه آب کار گذاشته شود. این موردی است که نباید نادیده گرفت.

در هنگام سیستم لوله کشی ساختمان به لوله هایی که از کف و یا داخل دیوار عبور داده شده اند توجه شود. این لوله ها می بایست در برابر فشار و شکستگی مقاومت لازم را داشته باشند.

در ارتباط با لوله هایی که بر روی دیوارهای بیرونی کار شده اند و یا به طور کلی لوله هایی که در خارج از فضای ساختمان قرار دارند، توجه به عایق بندی برای جلوگیری از یخ بستن ضروری است. تغییرات دمایی می تواند بر روی لوله های ساختمان تاثیرات منفی داشته باشد.

برای جلوگیری از ورود مواد خارجی به داخل لوله ها می بایست بعد از اتمام لوله کشی ساختمان، سر همه لوله ها با درپوش مخصوص پوشانده شود.

پس از اجرای کامل سیستم لوله کشی ساختمان می بایست سیستم آبرسانی به طور کامل آزمایش شود تا هر گونه نشتی برطرف گردد.

سیستم لوله کشی ساختمان در دو نوع فاضلاب و آب سرد و گرم انجام می شود که هر کدام به ابزار و لوله های مناسبی نیاز دارند بدیهی است لوله های مورد استفاده در سیستم فاضلاب مناسب سیستم لوله کشی آب سرد و گرم نمی باشد.

برای اینکه کار لوله کشی با دقت انجام شود نیاز به ابزارهایی ضروری است. مهم ترین و کاربردی ترین لوازم در لوله کشی را آچارها بر عهده دارند آچارها در انواع مختلف با کاربردهای متفاوتی وجود دارند که هر کدام استفاده خاصی دارند. آچارهای لوله گیر، شلاقی، زنجیری، تسمه ای و آچار فرانسه حتما در ابزار کار یک لوله کش ساختمان قرار دارند.

انبردست ها نیز با تفاوت هایی در ظاهر و طرز کار موجود می باشند که بدون آن ها کار لوله کشی و اتصالات با مشکل مواجه می شود. به طور کلی در جعبه ابزار لوله کشی باید این ابزارها حتما وجود داشته باشد: انبردست قفلی و کلاغی، گیره، حدیده، برقوزن، لوله بر و لوله خم کن که می تواند دستی و یا هیدرولیک باشد

به هنگام اجرای تاسیسات و لوله کشی ساختمان باید از بهترین و با کیفیت ترین لوازم استفاده شود که این موضوع در ارتباط با اتصالات، چسب و مواردی از این قبیل نیز صدق می کند. ابزار لوله کشی ساختمان با قیمت ها و مارک های متفاوتی برای فروش ارائه می شوند که برخی تولید کارخانه های داخلی و برخی تولید کارخانه های خارجی است.

آنچه بیش از لوازم لوله کشی اهمیت دارد نحوه کار لوله کش و روش اتصالات لوله ها به یکدیگر است که توسط لوله کش ماهر و با دستگاه جوش انجام می شود. البته ابزار خوب و با کیفیت می تواند بر سهولت اجرای کار تاثیر داشته باشد. به طور معمول یک تکنیسین لوله کش با تجربه برای انجام سریع تر سیستم لوله کشی ساختمان از ابزار با کیفیت تری باید استفاده کنند.

سیستم های محیطی داخلی ساختمان :

 1. سیستم لوله کشی آب و فاضلاب
 2. سیستم حرارتی ، هواکشی و تهویه مطبوع ساختمان
 3. سیستم برق و روشنایی ساختمان
 4. سیستم آکوستیک

لوله کشی آب و فاضلاب در صورتی که طبق اصول صحیح انجام نشود، علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی ممکن است تولید ضرر و زیان نماید باعث گرفتاری ها نیز می گردد.به همین دلیل باید لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان مطابق نقشه صحیح و عملی انجام گیرد.

هدف از لوله کشی آب و فاضلاب مخصوصا در شهرها تهیه و توزیع صحیح و پاکیزه آب تصفیه شده جهت آشامیدن و مصارف دیگر بهداشتی ، و خارج کردن مواد ضایعاتی که پس از مصرف به همراه آب حاصل می گردند.

برای اجرای بهینه و تامین ایمنی و آسایش و حفظ بهداشت ساکنین ساختمان ، قواعد و قوانینی جهت تهیه طرح لوله کشی آب و فاضلاب  و محاسبات آن در ساختمان تدوین شده است. که البته در کشورهای مختلف این قوانین بسته به شرایط جغرافیایی دارای اختلافاتی هستند ، ولی در نهایت همگی این قواعد برای انجام صحیح لوله کشی آب و فاضلاب به کار گرفته می شود.

لوله کشی آب و فاضلاب تقریباً از نظر اهمیت یکسان هستند. معمولاً آبی که در ساختمان تامین می شود تحت فشار از منبع اصلی آب می باشد وسیستم تامین آب می بایستی بر نیروهای جاذبه زمین و اصطکاک غلبه کند تا آب را به تمام نقاط ساختمان برساند. فشار لازم برای فرستادن آب به سمت بالا حاصل منبع اصلی آب و یا پمپ هایی است که در ساختمان وجود دارد .

فاضلاب به علت جاذبه و نیروی ثقل جریان می یابد و نیز در لوله های فاضلاب، سیفون و لوله های تهویه جهت جلوگیری از ورود گازهای بدبو و خطرناک حاصل از تخمیر مواد موجود در فاضلاب توسط باکتری های مختلف به داخل ساختمان تعبیه گردیده است.