09212047806

تاسیسات ساختمان

در گذشته ، لوله کشی آب ساختمان توسط یک استاد کار مجرب ، با استناد بر تجربه کاری که داشته ، انجام می شده است . همچنان که صفر تا صد تاسیسات یک ساختمان را نیز می توانست به عهده بگیرد ، اما امروزه لوله کشی آب و فاضلاب بر اساس نقشه های تایید شده ، توسط اداره آب و فاضلاب و مهندسان مربوطه در شهرداری صورت می پذیرد . همه چیز ، حتی اتصالات جزیی مورد استفاده نیز باید تابع استانداردهای خاص خودشان باشند .

لوله کشی آب ساختمان با توجه به تعداد طبقات ، واحد ها ، مسکونی یا تجاری بودن ، می تواند متنوع اجرا گردد . اما در هر حالتی و هر جایی که باشد ، الزاما باید به یک کنتور در ورودی آن مکان متصل گردد تا میزان آب مصرفی را به دقت کنترل کند .

فاضلاب شهری

پسماند فاضلاب شهری که از طریق لوله کشی های مخصوص به خودش خارج می شود نیز در مبحث لوله کشی ساختمان جای می گیرد و مناسب با شرایط مستلزم رعایت کردن ضوابط خاصی است . جنس این لوله ها با لوله های انتقال آب شرب متفاوت است و نحوه اجرا و شیب بندی آنها حساس تر . به این دلیل که آنها در صورت بروز نشتی یا گرفتگی ، موجبات دردسر های زیادی خواهند شد که یکی از آنها هزینه بر بودن حل این مشکلات است .

موتورخانه مرکزی

در ساختمان های مرتفع یا با تعداد واحد های زیاد ، از موتور خانه مرکزی استفاده می کنند . مانند قلب یک ساختمان عمل می کند و هر چه تعداد طبقات و واحد ها رو به فزونی باشد ، وجود آن الزامی تر است . لوله ها از موتورخانه منشعب شده و به طبقات بالا کشیده می شوند .

پمپ فشار

برای پمپاژ آب به طبقات بالا از پمپ فشار ، الکتروپمپ یا بوستر پمپ استفاده می کنند . در بازار هر سه مدل برقی ، گازوییلی و بنزینی آنها قابل تهیه است . قدرت و ابعاد آنها با توجه به طبقات و گستردگی واحد ها تعیین می گردد . پمپ فشار را در صورت وجود داشتن موتور خانه مرکزی در همان مکان تعبیه می کنند . همچنین می توان مستقیما از آب شهری شارژ نمود .

لوله کشی

لوله کشی

لوله

جنس لوله های مصرفی در لوله کشی آب ساختمان نیز متناسب با محل استفاده از برنج ، چدن ، آهن نرم ، فولاد ، پی وی سی ، پنج لایه ، پلاستیکی ، گالوانیزه و … می باشد . آنها باید به موازات و فاصله های استاندارد کار گذاشته شوند ، تا تداخلی در بازدید های بعدی ، تعویض اجباری یا عایق کاری ها ایجاد نگردد . استفاده آنها در خارج از ساختمان نیز در صورت محافظت از یخبندان بلامانع است .

لوله کشی

لوله کشی

پکیج

در برخی از ساختمان ها ، به هر دلیلی ، فضایی بعنوان موتورخانه تعبیه نشده است . در این موارد می توان از پکیج هایی استفاده نمود که با توجه به خصوصیات سوختی شان ، فضای زیادی را اشغال نمی کنند . پکیج ها در دو نوع دیواری و زمینی تولید می شوند . وظیفه آنها تامین آب گرم جهت مصارف گوناگون ساختمان است . بعضی به دلیل مخزن اضافی ای که دارند ، نوع زمینی آن را ترجیح می دهند و برخی از نوع دیواری آن استقبال می کنند ، چرا که فضای کمتری را اشغال می کند .