09212047806

نصب شوفاژ در ساختمان و مراحل آن

نصب شوفاژ در ساختمان و مراحل آن

مهم نیست که چه نوع تاسیساتی را برای ساختمان خود انتخاب کرده اید ، پکیج ، بخاری ، موتورخانه و … تمامی آنها از برنامه عملکردی خاصی پیروی میکنند که دانستن آنها در تسریع و بهبود عملکرد شما قابل توجه است.

نصب شوفاژ برخلاف تصور بسیاری امری دشوار و نیازمند تخصص هایی است . باید برنامه ریزی دقیقی را داشته باشیم و با ابزار آلات مناسبی سراغ این کار برویم. شاید به تنهایی بشود مراحلی چون نصب سیستم کنترلی ، نصب شوفاژها ، لوله کشی و … را انجام داد ، اما در نهایت باید از یک متخصص کمک بخواهید تا اتصالات را از حیث امنیتی و عدم وجود نشت بررسی نماید و بازده حرارتی سیستم را مورد نظارت قرار بدهد ، تا خیالتان از هر بابت راحت بشود.

مراحل نصب شوفاژ خانه

مرحله اول : انتخاب پکیج مناسب

انتخاب مناسب دیگ بخار به نحوی که توانایی گرم کردن خانه را داشته باشد و بتواند آب گرم مصرفی را مهیا کند . انتخاب نادرست دیگ بخار ، مثلا انتخاب دیگی بزرگتر از چیزی که نیازمند آن بودیم می تواند افزایش هزینه ای بی رویه باشد . شوفاژهای پره دار مناسب ترین هستند ، چرا که پره ها سطح تماس موثرتری دارند و گرمای بیشتری را به اطراف انتقال می دهند .

مرحله دوم : تهیه نقشه

برای نصب شوفاژ ها باید به این امر دقت شود که لوله های آب ، گاز و سیستم تهویه در دسترس باشد . آنها را زیر پنجره ها تعبیه کنید تا با هوای سردی که وارد می شود مقابله بکند . قبل از شروع بکار باید تصمیم تان اتخاذ شده باشد که لوله ها از زیر زمین انتقال داده بشوند یا از روی دیوارها .

مرحله سوم : خرید وسایل مورد نیاز

خرید وسایل مورد نیاز

خرید وسایل مورد نیاز

مرحله چهارم :نصب

درهنگام نصب دقت شود که شوفاژها ده الی پانزده سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشند ، جهت نظافت و لوله کشی . نصب شیر کنترل و شیر قفل شونده الزامی است ، جهت تنظیم جریان آب .

مرحله پنجم : لوله کشی از شوفاژ به دیگ

جهت این کار از لوله های مسی استفاده می شود که فشردگی مناسبی هم داشته باشند. اگر اتصالات مناسبی اتفاق بیفتد ، می تواند از خرابی سیستم حرارتی و یا هواگیری جلوگیری کرده و عمر آنها را افزایش دهد .

مرحله ششم : سیستم کنترل

طبق دستورالعمل های شرکت های سازنده سیستم کنترلی انجام گردد .

مرحله هفتم : اتصالات

کارشناس حرفه ای از اتصالات درست دیگ بخار به منابع گازی خود اطمینان حاصل کرده و سپس آنرا تایید می نماید .

مرحله هشتم : راه اندازی

با روشن کردن پمپ و دیگ بخار ، شیر کنترلی را تست کرده و مطمئن می شویم که آب گرم بصورت یکنواخت در تمام شوفاژ ها جریان بیابد .

 راه اندازی

راه اندازی

نکات قابل توجه :

  • شیرهای ترمواستاتیک ، در عین هزینه بر بودنشان ، امکان تنظیم دمای جداگانه هر اتاق را برای ما میسر می کنند .
  • برای دور ماندن تاسیسات حرارتی از دسترس کودکان ، آنها  را در ارتفاع بلندتری نصب بنمایید  . مثلا در مجاورت پکیج .
  • امکان شستشوی لوله ها ، شوفاژ و تاسیسات جهت حذف کردن رسوبات و لجن ها ممکن باشد .
  • در هنگام نصب ، جابجایی و یا نظافت دقت شود که هیچگونه ضربه ای بر بدنه و یا تاسیسات شوفاژ ها وارد نشود .
  • اگر پنجره های خانه تا کف زمین امتداد دارند ، شوفاژها باید در مجاورت آنها نصب شوند تا بتوان کنترل دمایی بهتری را ایجاد نمود .