09212047806

ونت یا هواکش در لوله کشی فاضلاب

ونت یا هواکش در لوله کشی فاضلاب

ونت را در زبان لاتین به معنی هواکش می دانند . در الزاماتی که از طرف سازمان نظام مهندسی در باب لوله کشی آب و فاضلاب تصویب شده است رعایت کردن و بازنشانی صحیح ونت در زمان طراحی و اجرای شبکه های فاضلاب خانگی کاملا الزامی قید شده است .

در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب خانگی و در بخش فاضلاب آن ، استفاده از هواکش تاکید های بسیاری دارد . چرا که بو ، رطوبت و انتشار گازهای موجود در فاضلاب را توسط همین لوله ها ، به بیرون از بنا هدایت می کنند . ورود و خروج هوا در این لوله ها با توجه به طراحی آن باید به راحتی و به اندازه ای باشد .

ونت

ونت

انواع ونت

ونت ها دو نوع هستند ، ونت تر و ونت خشک

ونت خشک

از پست ترین نقطه لوله کشی آغاز شده و با متصل شدن بر بدنه اصلی لوله فاضلاب ، به تمامی تجهیزات بین مسیر خود پوشش می دهد . لوله هواکش خشک را می توان برای هر طبقه بصورت مجزا تاسیس کرد یا چند طبقه را با یک لوله پوشش داد . هیچ گونه آب ریزی در هیچ کجای مسیر نباید به این لوله باز شود .

روش لوله کشی ونت خشک

در ابتدای مسیر لوله اصلی یا همان رایز اصلی ، یک مسیر جداگانه نیز تعبیه می شود . در طبقات نیز در کنار توالت های فرنگی یا ایرانی ، یک ونت خشک جهت تنظیم فشار داخل لوله تعبیه می گردد ، تا به نحوی آن را به بالای ساختمان منتهی کنند . در بالاترین نقطه بنا تمامی این ونت ها به یکدیگر متصل شده و به هواکش اصلی می رسند ، تا از بالاترین نقطه سقف به بیرون هدایت شوند .

نکته :

اگر در هنگام طراحی ، تمامی هواکش های خشک را در یک مسیر قرار بدهند ، به نحوی که در راستای تمام سرویس های بهداشتی نیز باشند ، موجب میشود که همگی با هم قفل شده و با یک ونت اصلی به بالای پشت بام هدایت شوند . نصب دودکش بر سر آنها الزامی است .

ابعاد و اندازه لوله ونت خشک

مناسب ترین قطر ، قطر 45 است . قطر لوله فاضلاب نباید در هیچ مقطعی از قطر لوله متصل به شاخه افقی فاضلاب کمتر باشد . بالا آمدگی لوله از کف پشت بام را 30 سانتی متر در نظر می گیرند .

ونت تر

هواکشی است که متفاوت از عملکرد ونت خشک که هیچگونه ورودی آب ندارد ، در طبقات بالایی خود بعنوان لوله ای برای فاضلاب و در طبقات زیرین خود بعنوان لوله هواکش عمل می کند .

در راستای استانداردهای لوله کشی آب و فاضلاب ، و بالاخص در مورد لوازم بهداشتی باید تمامی آنها از طریق سیفون به شاخه اصلی یا افقی متصل شوند تا به فاضلاب هدایت گردند .

چند نکته :

استفاده مجزای ونت تر برای هر کدام از تجهیزات بهداشتی بلامانع است .

در صورت داشتن ظرفیت انتقال و هماهنگی با طراحی لوله کشی ها ، می توان از هواکش های طبقات بعنوان هواکش طبقات دیگر بهره برد .

نحوه اتصال

نحوه اتصال

نحوه اتصال

هواکش تر از نقطه اتصال هواکش خشک آغاز شده و تا پست ترین بخش لوله کشی ساختمان پیش می رود . تجهیزات بهداشتی ، هر کدام بصورت مستقل ، با شاخه ای افقی به هواکش تر متصل می شوند .

مشاهده نظرات

 • hdghghhhhhh
  • admin
 • hdghghhhhhh
 • hdghghhhhhh
 • hdghghhhhhh
 • فرید
  • admin
 • حسین
  • admin