مزایا و معایب کمپرسور سانتریفوژ در مقابل کمپرسور رفت و برگشتی

مزایا و معایب اصلی کمپرسور سانتریفوژ نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی در زیر لیست شده است:

 

centrifugal_diagram-300x217

کمپرسور سانتریفوژ

1

کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور رفت و برگشتی

  • مزایا کمپرسور سانتریفوژ نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی

1- کمپرسور سانتریفوژ مدت زمان طولانی با بالاترین درجه اطمینان می تواند به طور پیوسته کار کند (به طور معمول 5 سال)، نیاز به وجود چند کمپسور را از بین می برد و همچنین به کمپرسور standby نیاز ندارد.

2- در شرایط کاری یکسان، قیمت کمپرسور در نرخ جریان های بالا، کمتر می باشد.

3- کمپرسور سانتریفوژ با توجه به ظرفیت نرخ جریانش (flow rate capacity) دارای وزن کم و اندازه کوچک می باشد.

4- به دلیل اندازه کوچک، نبود نیروهای رفت و برگشتی و اینکه معمولا یک واحد از این نوع کمپرسور نصب می شود، هزینه نصب آن کمتر است.

5- هزینه تعمیر و نگه داری کلی نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی کمتر می باشد.

6- هنگامی که یک توربین به عنوان محرک کمپرسور انتخاب می شود، میزان یا لول سرعت کمپرسورهای سانتریفوژ به آن اجازه می دهد توربین به طور مستقیم به کمپرسور و بدون گیریبکس وصل گردد. در نتیجه قیمت تجهیز کاهش می بابد، توان مورد نیاز کم می شود و قابلیت اطمینان واحد افزایش می بابد.

7- کنترل جریان نسبتا در محدوده وسیعی از جریان آسان، مداوم و کارامد انجام می گردد.

8- گاز فرایندی به روغن روانکاری یا آب بند آلوده نمی شود ولی این پدیده در کمپرسورهای رفت و برگشتی روغن کاری شده اتفاق می افتد.

9- مشخصه جریان روان و بدون فشار ضربانی بالای نقطه سرج از دیگر مزایای کمپرسور سانتریفوژ می باشد.

 

  • معایب کمپرسور سانتریفوژ نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی

1- راندمان کمتر (7 تا 10 درصد) نسبت به بیشتر انواع کمپرسورهای جابجایی مثبت برای نرخ جریان و نسبت فشار مشابه، بخصوص در نسبت فشار بالای 2.

2- کارایی کمپرسور در زیر نقطه سرج (surge point) مناسب نیست، از اینرو برگشت (recycle) نیاز می باشد.

3- توانایی ایجاد اختلاف فشار به تغییر خواص گاز حساس می باشد، بخصوص وزن مولکولی، زیرا کمپرسور سانتریفوژ محدودیت هد تعریف شده دارد. این امر طراحی سرویس برای جریان هایی با وزن مولکولی متغییر را بحرانی می کند. این نگرانی برای کاربرد سرعت متغییر (variable speed) کمتر است.

4- برای گازهایی با وزن مولکولی پایین، توانایی نسبت فشار به ازای هر مرحله کمتر است، در نتیجه به کمپرسور با مراحل بیشتری نیاز است و این امر مکانیک پیچیده ای می طلبد یا به عبارت دیگر کمپرسور از نظر مکانیکی پیچیده می شود.

 

5- As a guide, assume that conventional centrifugal models are generally not available for actual volume flow rates at the discharge of the last compressor stage below the following:

untitled