09212047806

گرمایش از کف

لوله کشی های بسیاری برای مورد استفاده قرار گرفتن یک ساختمان باید درآن صورت بپذیرد . از لوله کشی آب ساختمان گرفته تا فاضلاب و لوله کشی گاز .

لوله کشی گرمایش از کف هم یکی دیگر از این کارهاست ، اگر این سیستم برای بنا انتخا ب شده باشد .

این نوع لوله کشی در سالهای اخیر جزو محبوب ترین نوع جهت تامین کردن گرمای بنا ها از طریق کف ساختمان مورد توجه است . مسایلی چون بهینه بودن مصرف و ایجاد نمودن گرمایشی مطلوب ، استفاده هر روزه از این نوع را در پی داشته است .

کاربردهای متفاوت

از خواص این نوع این است که علاوه بر تامین گرما از طریق گرمایش از کف می تواند جهت سرد نمودن محیط نیز مورد استفاده قرار بگیرد . مانند دو کاربرد متفاوت گرم و سرد در لوله کشی آب ساختمان .

تقسیم بندی

این سیستم را می توان به سه دسته کاملا مجزا تقسیم نمود :

دسته اول : گرمایش از کف با هوای گرم

دسته دوم : گرمایش از کف از طریق جریان الکتریسیته

دسته سوم : گرمایش از کف از طریق آب گرم

متداول ترین روش از بین این سه ، دسته سوم است که با توزیع یکنواخت در تمامی سطوح و مزایایی دیگر توانسته است متقاضیان بیشتری را جذب بنماید  .

اقدام های قبل از لوله کشی

گرمایش از کف

گرمایش از کف

الف – تهیه نمودن نقشه لوله کشی و انتخاب کردن محل مناسب جهت قرارگیری کلکتور ها .

نکته

جهت سهولت در کار قبل از اقدام کردن به لوله کشی ، شیرها را روی کلکتور بسته و بعد آنها را روی جعبه کلکتور ببندید ، این کار علاوه بر سهولت کار در عایق کاری ها هم قابل توجه خواهد بود .

ب – نصب نمودن شیرهای هواگیر خودکار و بای پس در جای خود .

کاربردهای شیر بای پس را می توان در جلوگیری از ایجاد فشار در پمپ ، جلوگیری از خراب شدن زودهنگام پمپ و یکنواخت کردن جریان آب در لوله ها است .

ج – قبل از اقدام به لوله کشی تمامی فعالیت های دیگر باید انجام و تست شده باشند ، اعم از برق ، آب و فاضلاب . سطوح آنها باید پوشیده شده باشد .

نحوه لوله کشی

گرمایش از کف

گرمایش از کف

الف – جاهایی که سطح گرمایش با آنها در ارتباط خواهد بود را عایق کاری نموده ، تا از خراب شدن و رطوبت گرفتگی دیوارها ممانعت بوجود آید .

نکته

استفاده از عایق های پلی استایرن مناسب تر است ، که با نایلون هم پوشیده شده باشند .

جهت سفت کاری هرگز از اتصالات پیچ و مهره ای یا میخ کوبی استفاده نگردد .

ب – فاصله لوله های مورد استفاده در سیستم گرمایش باید رعایت شوند و می توان جهت سهولت در کار از شابلون های مربوطه استفاده نمود . لوله ها نباید دچار خم شدگی یا شکستگی باشند . استفاده از رول جمع کن برای جلوگیری از چرخش یکباره لوله ها مفید است . بست خاردار برای نگه داشتن ثابت آنها پیشنهاد می گردد .

ه – نصب مدارهای لوله ها به کلکتور ، مرحله بعدی است . استفاده از آب ریکا برای تست کردن الزامی است .

نکته

جهت متحمل نشدن وزن های اضافی بر لوله ها ، باید مسیری درست که بر اساس نقشه ها است را در نظر گرفت . این امر در لوله کشی آب ساختمان نیز صادق است .

د – پس از اتمام کار ، سطح رویین را باید از دیده شدن مخفی نمود ، با بتنی که ضخامت آن بین سه الی پنج سانتی متر است . بعد از آن می شود از کف پوش های رایج بهره برد .

گرمایش از کف

گرمایش از کف

نکته

بعد از آنکه بتن کاری صورت گرفت ، تست نمودن لوله ها ممکن نخواهد بود ، پس قبل از انجام این کار از سلامت لوله ها اطمینان حاصل شود .