09212047806

رایج ترین سیستم جهت تهویه در سطح جهانی داکت اسپلیت

رایج ترین سیستم جهت تهویه در سطح جهانی داکت اسپلیت

در ساختمان ها سیستم های متفاوتی را می شود دید که مورد بهره برداری قرار گرفته اند . چون موتورخانه ، پکیج ، شوفاژ و … که هر کدام از آنها تابع اصول ها و قواعد مشخصی هستند . در زمینه تهویه نیز چند نوع مختلف در بازار موجود هستند که رایج ترین سیستم جهت تهویه ای مطبوع در سطح جهانی داکت اسپلیت است . مشابه سیستم های دیواری ، اسپلیت از دو بخش مختلف ساخته شده است . واحد داخلی آن بنام هواساز و واحد خارجی آن بنام کندانسور که این دو واحد توسط لوله هایی مسی به همدیگر متصل گشته اند .

نحوه تهویه سیستم

با مکیده شدن هوای داخل ، سرمایش و گرمایش در این سیستم هواساز صورت می پذیرد . عملکرد سرمایشی این دستگاه عینا مشابه سیستم کولر گازی است ، به این مفهوم که برای تولید سرما از سیکل تبرید گاز مبرد استفاده کرده و در حین عبور از اجزای سیکل و تغییر فاز مبرد باعث سردی هوای روی کویل اپراتور می شود .

نحوه تهویه سیستم

نحوه تهویه سیستم

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

  1. سیستم کاملا مستقلی است در مقابل سیستم های مرکزی .
  2. راندمان بالای گرمایشی دارد در مقابل رادیاتور .
  3. کاهش لوله کشی دارد در مقابل رادیاتور و پکیج .
  4. باعث میشود فضای اشغالی داکت در ساختمان کوچک تر بشود .
  5. نسبت به کولرهای آبی از کانال های توزیع کوچکتری بهره می برد .
  6. قیمت تمام شده این سیستم تقریبا نصف سیستم های دیگر است .

معایب استفاده از داکت اسپلیت

  1. احتمال کنترل زوم ندارد و تمام فضاها هم دما خواهند شد .
  2. برق مصرفی بالاتری به نسبت مینی چیلر دارد .
  3. صدای آزار دهنده ای در هنگام کار تولید می کند .

فاکتور های مهم در انتخاب داکت اسپلیت

یک : انتخاب دستگاه
دو : اجرای اصولی آن

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

این دو در اصل یک چیز هستند با تفاوتی جزیی که در کولر گازی ، یونیت داخلی را به صورت دیواری یا سقفی و روکار اجرا می کنند و در داکت اسپلیت بصورت تو کار و داخل سقف کاذب نصب می گردد و بعد به طور کانال کشی به قسمت های مورد نظر در ساختمان متصل می گردد .

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

کاهش صدا

راه کارهایی جهت کاهش صدای این سیستم در نظر گرفته می شودکه به چهار نمونه آن اشاره می گردد :

راه حل اول

یونیت های داخلی را در سقف های کاذب ورودی و راهروها نصب کنند و از نصب آنها در اتاق خواب یا اتاق نشیمن خودداری بکنند .

راه حل دوم

بهره بردن از دو الی چند دستگاه ، به جای یک دستگاه با ظرفیت بالا

راه حل سوم

قرار دادن دریچه مکش یا همان دریچه بازگشت هوا در محل های مناسب و بهره بردن از کانال ها ی عایق بندی شده از جهات صوتی و حرارتی و اطمینان از نصب آنها توسط افراد مجرب که بتوانند اصولی و مهندسی شده آنها را در جای خود نصب بکنند .

راه حل چهارم

تهیه دستگاه هایی ، حال چه محصول داخلی و یا خارجی ، که اجزای داخلی آنها همچون فن و الکترو موتور ها اتصال به فن داشته باشند و از نوعی باشند که صدای کمتری را تولید می کنند .

راه حل پنجم

بهره بردن از داکت اسپلیت اینورتر

راه حل ششم

جابجایی شیر انبساط دستگاه از قسمت عقبی یونیت داخلی و تعبیه کردن آن در یونیت بیرون از بنا در مدل های جدید داکت ها نصب در پشت بام امکان نصب وجود دارد ، اما باید به نحوی باشد که افت راندمان بررسی شود و برآورد هزینه های لوله کشی مسی انجام شده باشد و ابعاد ساختمان و نوع سیستم مورد بهره ، مورد تحقیق قرار گرفته باشد . این برآورد هزینه ها در تمام موارد مشابه همچون موتورخانه و پکیج در مدیریت مالی و اعمال بهترین سیستم ها در ساختمان امری الزامی و قابل بحث است .

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

نصب در پشت بام

امکان نصب وجود دارد ، اما باید به نحوی باشد که افت راندمان بررسی شود و برآورد هزینه های لوله کشی مسی انجام شده باشد و ابعاد ساختمان و نوع سیستم مورد بهره ، مورد تحقیق قرار گرفته باشد . این برآورد هزینه ها در تمام موارد مشابه همچون موتورخانه و پکیج در مدیریت مالی و اعمال بهترین سیستم ها در ساختمان امری الزامی و قابل بحث است .